Komunikacja
System lędźwiowo-nosowy
Węże są bardzo zdolne do zrozumienia chemicznych wskazówek, które są obecne w ich otoczeniu za pomocą innych zmysłów, takich jak zapach i smak, a najważniejsze jest to, że obecny jest w nich dobrze rozwinięty układ lemieszowo-nosowy. Organy Jacobsona znajdują się w podniebieniu i posiadają dwa otwory umożliwiające wejście rozwidlonego języka. Ruchem języka zbiera się substancje chemiczne z otoczenia, a następnie wąż umieszcza je w organach Jacobsona. Za pomocą węża określa kierunek, z którego dochodzi określony zapach.
Feromony
Feromony są ważnymi związkami chemicznymi używanymi przez węże do celów komunikacyjnych. Większość feromonów związanych z wężami ma charakter lipidowy. Komunikację prowadzą węże, zbierając, pozostawiając lub analizując feromony. W ten sposób węże mogą komunikować swoją płeć, wiek i stan rozrodczy z innymi wężami obecnymi w otoczeniu.
Walka
Niektóre gatunki mają samce, które odzwierciedlają wrogie zachowania w stosunku do siebie za komunikowanie ich dominacji, często można zobaczyć samce węży biorących udział w walce. Jest to rodzaj zachowania, który jest najbardziej widoczny w okresie lęgowym. Zwalczające węże dążą do fizycznego zajęcia wyższej pozycji w porównaniu z przeciwnikiem. Czasami podczas walki węże również mogą się gryźć, ale nie zdarza się to często.
Komunikacja dotykowa
Są to ruchy takie jak drganie, szarpanie itp. Przeważnie węże przyjmują te ruchy w celu uzyskania zgody samic węży. Czasami samice węży, gdy są otwarte, machają lub unoszą ogony jako znak.
Oto niektóre z metod komunikacji, które są zwykle używane przez węże.
Create Your Own Website With Webador